close

Je možné, že se nacházíte na chybné internetové prezentaci společnosti OBO Bettermann. Můžete přejít na stránky určené pro tyto státy:

Reference

Kolínský Dóm

  • Gallery Kölner Dom
  • Gallery Kölner Dom
  • Gallery Kölner Dom
  • Gallery Kölner Dom
Elektroinstalace, která vydrží věčnost

„Práce tady nemá nic společného s instalacemi v dvoupokojovém bytě,“ konstatuje Marco Seibert – jeden ze tří jednatelů společnosti Elektro Baeth GmbH. Není divu, vždyť místo, o kterém mluví, má naprosto jiné dimenze: Dóm v Kolíně nad Rýnem.

První části zastavěné plochy Dómu o výměře asi 7 914 metrů čtverečních byly zbudovány ve 13. století. Obě hlavní věže se pnou do výšky 157 metrů. Ročně místo navštíví kolem šesti milionů návštěvníků, kteří si chtějí prohlédnout historickou budovu nebo se zúčastnit bohoslužeb či koncertů. Nezbytností je proto naprosto spolehlivá a moderní elektroinstalace. O elektroinstalaci v kolínském Dómu pečují pracovníci společnosti Elektro Baeth už přes 50 let. Práce instalačních techniků přitom v průběhu let nabývala stále větší a větší složitosti. Už dlouho totiž nejde jen o instalaci jednoduchých obvodů pro osvětlení. Mezi vysoce moderní instalace v památkově chráněné budově dnes patří například špičková klimatizační centrála pro klenotnici, monitorovací videosystém, požární signalizace a systém řízení osvětlení na bázi protokolů KNX a DALI. Instalační technici se občas pohybují v závratných výšinách. „Tuhle jsem měl schůzku na druhém břehu Rýna. Zazvonil mi telefon – a volali dva ze zaměstnanců, kteří instalovali meteorologickou stanici na jedné z věží ve výšce 156 metrů. Že prý si říkali, že by mi mohli zamávat,“ vypráví Marco Seibert.

Každý projekt v Dómu představuje sám o sobě výzvu. Zvládnout ji pomáhají také výrobky OBO. Několik kilometrů kabelových nosných a podlahových systémů zajišťuje v obrovské gotické stavbě bezpečné a co nejméně nápadné vedení elektrických a datových rozvodů na dlouhé vzdálenosti. Pracovníci společnosti Baeth oceňují zejména vysokou kvalitu materiálů použitých ve výrobcích značky OBO. „Všechno se tu řídí heslem ‚Stavba, co vydrží věčnost‘. Veškeré materiály proto musejí odolat i nepříznivým povětrnostním vlivům,“ říká Seibert. V tomto případě instalační technici rádi využívají instalační trubky a kabelové žlaby OBO z ušlechtilé oceli.

Stavba, co vydrží věčnost, ale také vyžaduje, aby se co nejméně zasahovalo do památkově chráněného zdiva. „Nevrtáme do historického kamene. Kde je to možné, používáme spony nebo rozpěrky, jinak vrtáme do spár,“ vysvětluje Seibert. Často se přitom uplatňují mnohostranné spojovací a upevňovací systémy OBO. Kromě těchto praktických výrobků instalační technici v Dómu vyžadují také nápaditost a flexibilitu. Nikdy totiž nemohou využít standardní řešení jako v běžném dvoupokojovém bytě.