Vítr je nevyčerpatelným zdrojem pro výrobu obnovitelné energie a v rámci energetické transformace hraje rozhodující roli. Cílem společnosti OBO je nejen pomáhat utvářet její podobu, ale také v ní prostřednictvím spolehlivých řešení pro elektrotechnickou infrastrukturu zanechat nesmazatelný otisk. Větrná energetika je jednou z našich klíčových kompetencí. Víme, že větrné elektrárny kladou mimořádné požadavky na kvalitu a spolehlivost používaných součástí a že elektroinstalační řešení pro větrné elektrárny jsou mimořádně důležitá. Jsou rozhodující pro funkční spolehlivost celé turbíny. Díky dlouholetým zkušenostem a rozsáhlému portfoliu produktů nabízí OBO kompletní řešení pro celou elektrickou instalaci větrných elektráren – od třmenových příchytek až po kabelové nosné systémy, od přepěťových ochranaž po systémy ochrany před bleskem. Díky zkušenostem získaným v mnoha náročných a rozsáhlých projektech po celém světě přesně víme, na čem záleží, a od samého počátku zohledňujeme základní požadavky na umístění, regulační techniku a bezpečnost. Podporujeme váš projekt v oblasti technologie větrných elektráren od prvotního poradenství přes úvodní projektování až po dokončení řešení, které je na míru šité vašim potřebám.
Řešení OBO pro větrnou energetiku: Přehled výhod
- Dlouholeté odborné znalosti a zkušenosti z mnoha náročných a rozsáhlých projektů v oblasti elektroinstalačních řešení pro větrné elektrárny po celém světě
- Kompletní řešení celého elektrotechnického vybavení větrných elektráren – od základů až po gondolu
- Individuální podpora od poradenství a projektování až po kompletní individuální řešení pro větrnou energetiku
- Dokonalá orientace v přísných požadavcích na kvalitu a spolehlivost použitých součástí
- Odborná pomoc při instalaci a projektování elektroinstalace větrných elektráren
Rychlý začátek
S větrem v zádech: Tyto oblasti pokrýváme
U OBO najdete následující oblasti větrných elektráren
Nejčastější dotazy
- Které normy je třeba v ochraně větrných elektráren před bleskem dodržovat?
Normy IEC 61400-24 a EN 62305 obsahují podrobné požadavky a doporučení pro ochranu větrných elektráren před bleskem, včetně instalace systémů ochrany před bleskem a svodičů.
Norma EN 62305 se zabývá ochranou budov a struktur před bleskem obecně. Ačkoli nebyla vypracována speciálně pro větrné elektrárny, některá její ustanovení lze použít i pro tato zařízení.
Další relevantní normy, které je třeba zmínit: Směrnice společnosti Germanischer Lloyd pro certifikaci větrných elektráren, DNVGL-ST-0076 „Design of electrical installations for wind turbines“.
- Jaká řešení nabízí OBO pro budovy zařazené do třídy ochrany před bleskem 1?
Pro ochranu celé budovy zahrnuje portfolio společnosti OBO řadu výrobků pro instalaci vnější ochrany před bleskem a bezpečný svod bleskových proudů. Tyto výrobky jsou doplňovány systémy pro uzemnění budovy a širokým výběrem zařízení přepěťové ochrany.
- Proč je pro větrné elektrárny důležitá účinná ochrana proti přepětí?
Účinná přepěťová ochrana chrání elektrické součásti větrné elektrárny před napěťovými špičkami způsobenými například bleskovými výboji. To zaručuje spolehlivý provoz a prodlužuje životnost zařízení. V nejnepříznivějším případě může blesk nejenom poškodit jednotlivé součásti, ale hrozí i nebezpečí nákladného výpadku celé elektrárny. Tomu je nezbytné za všech okolností zabránit.
- Musejí mít větrné elektrárny ochranu před bleskem a přepětím?
V mnoha zemích jsou systémy ochrany před bleskem a přepětím u větrných elektráren vyžadovány právními předpisy nebo jsou alespoň důrazně doporučovány. Větrné elektrárny musejí být zpravidla chráněny v souladu s národními a mezinárodními normami a předpisy, které definují požadavky na ochranu před bleskem a přepětím. Zároveň požadují instalaci svodičů bleskových proudů, svádění bleskové energie do země a instalaci zařízení ochrany elektrických systémů a přístrojů proti přepětí.
- Jaké jsou možnosti odlehčení svislé instalace kabelů od tahu?
Existují různé možnosti bezpečného zajištění napájení ve svislé poloze. V zásadě však platí, že kabel nebo vodič je nutné vhodnými opatřeními upevnit v pravidelných intervalech, pokud není typ instalace průběžně chráněný.
Systémy žebříků jsou pro svislé uložení optimálním řešením. Další možností je instalace přímo na stěně. Profilové lišty s odpovídajícími třmenovými příchytkami nebo také jednotlivými třmeny se upevňují přímo na stěnu nebo na ocelovou konstrukci.
- Jsou zásuvné svodiče přepětí z portfolia OBO vhodné pro použití ve větrných elektrárnách?
Ano, u svodičů V20 a V50 byla speciálně testována výkonnost v prostředí silně namáhaném vibracemi a jsou neomezeně vhodné pro použití ve větrných elektrárnách.
- Jaké jsou možnosti vyloučení přenosu požáru?
Jako zábrana přenosu požáru přes kabely a kabelové nosné systémy je vhodná například naše kabelová bandáž PYROWRAP® Wet FSB-WLS. Bandáž sestává z pružné tkaniny s protipožární povrchovou úpravou, kterou lze snadno stříhat na požadované rozměry. V závislosti na případu použití jsou ideálním řešením pro montáž kovové páskové příchytky OBO.
- Jak dosáhnout optimálního odlehčení tahu při používání odbočných krabic?
Pro dosažení optimálního odlehčení tahu byste měli použít také kabelové vývodky. Ty lze díky metrickému závitu snadno namontovat na odbočné krabice a kromě velmi dobrého odlehčení tahu nabízejí také stupeň krytí IP 68.
- Jak u větrných elektráren dodržet oddělovací vzdálenost od systému ochrany před bleskem?
Pokud není možné dodržet oddělovací vzdálenost s běžným systémem ochrany před bleskem, lze ji pomocí různých svodů OBO isCon zkrátit až o 90 cm. Další informace o systému isCon najdete zde.