Celkem tři školy Christopha Bettermanna v Ugandě dávají postiženým dětem, které by jinak neměly šanci na vzdělání, možnost chodit do školy a učit se.

V roce 2012 byla v okrese Mubende z darů společnosti OBO postavena první Škola Christopha Bettermanna. V okrese žije přibližně 440 tisíc obyvatel. Ve škole Christopha Bettermanna se bude vzdělání dostávat čtyřem stovkám dětí, které budou moci absolvovat osm let základní školní docházky. Sirotci a děti, které bydlí ve velké vzdálenosti, budou mít možnost bydlet ve vlastním školním internátu. Nedílnou součástí školy jsou také lékařská stanice a terapeutická a ošetřovací zařízení.

„Vím, jak důležité je získat pomoc. V životě mi pomohlo hodně lidí. Sám bych proto také rád přispěl na dobrou věc.“
Christoph Bettermann, patron školy

Pro Ulricha Bettermanna, předsedu správní rady skupiny OBO Bettermann, má tento projekt velmi osobní pozadí. Jeho nejmladší syn Christoph je sám upoutaný na invalidní vozík. Partnerem realizace Školy Christopha Bettermanna bylo sdružení „Kindern eine Chance“ („Šance dětem“), které v Africe od roku 2008 pomáhalo zejména sirotkům, jejichž rodiče zemřeli na AIDS.

V průběhu let se škola postupně rozšiřovala. V létě 2015 vyrostla ve východoafrickém státě druhá škola. V ní se pravidelně konají také prázdninové programy pro rodiny s dětmi se zdravotním postižením.

Mezitím byla dokončena také třetí Škola Christopha Bettermanna. Jedná se o nejvelkorysejší projekt, který se partnerskému sdružení „Šance dětem“ podařilo s podporou OBO realizovat. Dnes zde má přístup ke školnímu vzdělávání 600 dětí, z toho stovka s tělesným a mentálním postižením.

Těžiště Škol Christopha Bettermanna spočívá v maximální podpoře samostatnosti dětí, díky níž se mohou později aktivně začlenit do společnosti. Pro některé děti se už Škola Christopha Bettermanna stala odrazovým můstkem pro přestup do běžné školy. Je to možné i díky intenzivní terapeutické podpoře.

Školy také kladou velký důraz na propojení s komunitou z místních vesnic. To znatelně zvyšuje povědomí o lidech s postižením a jejich přijetí mezi vesničany.

Projekt odpovídá následujícím cílům udržitelného rozvoje Organizace spojených národů