Pořízení fotovoltaiky je vždy spojeno s vysokými investicemi, které by však měly mít rychlou návratnost. O to důležitější je proto nepřetržitá dostupnost.
Čemu byste měli u fotovoltaiky věnovat pozornost? Vzhledem k tomu, že fotovoltaické články se instalují na střechu nebo volnou plochu, jsou ohrožené především údery blesku a přepětím. Dojde-li k takovému poškození fotovoltaického článku, je výkonnost po dobu upravy nulová. Kromě toho vznikají další náklady, například výměnou střídače. Díky OBO jste vždy v bezpečí: Nabízíme komplexní řešení ochrany fotovoltaických článků před údery blesku a přepětím.

Přehled výhod

  • Kompletní systém pro téměř všechny elektrotechnické požadavky fotovoltaiky.
  • Systémová řešení pro rychlé a trvale bezpečné instalace
  • Individuální podpora pro instalaci a provoz systémových řešení fotovoltaiky
  • Dlouholeté zkušenosti a kompetence v oblasti ochrany a zásobování fotovoltaiky
  • Prakticky orientovaná, komplexní školení
  • Odborná pomoc při instalaci a projektování
  • Investiční a právní jistota
 

Rychlý začátek

 

Systémová řešení

Články na šikmé střechy

Většina článků na šikmé střechy se montuje jako tzv. střešní panely na stávající střechu domu. Pomocí střešních háků, montážních lišt a svorek z kovu instaluje technik fotovoltaické články na střešní tašky. 

Články na ploché střechy

Fotovoltaické články lze instalovat nejen na šikmé, ale také ploché střechy. Výhoda: Fotovoltaické články lze montovat nezávisle na stávající orientaci střechy.

 

Velkoplošné články

Velkoplošná fotovoltaika představuje instalaci fotovoltaických modulů na velké, zemědělsky nevyužívané plochy – na rozdíl od rozšířené montáže na střechách. Velkoplošná fotovoltaika nabízí za příznivých podmínek vyšší výkon. 

 

Nezáleží na tom, jaký typ fotovoltaiky stavíte: OBO nabízí vhodná systémová řešení pro následující oblasti:

 
 

Nejčastější dotazy

Jaká opatření jsou pro ochranu fotovoltaických soustav nezbytná?

Norma ČSN 33 2000-7-712 stanovuje, aby na přestupním bodě elektrického zařízení (hlavní domovní připojovací skříni nebo hlavním rozvodu) byla umístěna rozměrná výstražná cedule. Výstražná cedule se označuje také jako požární cedule a pomáhá požárnímu sboru identifikovat fotovoltaickou soustavu. Analogicky se hašení provádí za předpokladu dodržování bezpečné vzdálenosti .  Kromě toho je nutné dbát na bezpečné položení vodičů DC. Musí být položena tak, aby nedošlo k poškození izolace a aby v případě požáru mohla být zajištěna bezpečná záchrana osob. Německá národní norma VDE-AR-2100-712 navíc např. požaduje, aby ochrana byla zajištěna vhodnou přepážkou nebo protipožárním kanálem. .

Co pro venkovní ochranu fotovoltaických soustav před bleskem potřebuji?

Na prvním místě: Dobrý projekt. Co dalšího je pro spolehlivý venkovní provoz ochrany fotovoltaické soustavy před bleskem vyžadováno: drát kruhového průřezu/plochý vodič, montážní bloky, jímací tyče, spojky, držáky, dilatační kusy a další konstrukční díly důležité pro soustavu. Další informace o venkovní ochraně fotovoltaické soustavy před bleskem najdete zde.

Jak nainstalovat venkovní ochranu před bleskem spolu s fotovoltaickou soustavou?

Fotovoltaický článek by se měl bezpodmínečně stát součástí projektu a měli byste zajistit, aby zařízení ochrany před bleskem fotovoltaickou soustavu nestínilo, jinak dojde ke snížení výkonnosti.  Samotná instalace se pak provádí stejně jako v případě jiného zařízení ochrany před bleskem.

Jak dodržovat oddělovací vzdálenosti k systému ochrany před bleskem v případě fotovoltaické soustavy?

Oddělovací vzdálenosti pro zařízením ochrany před bleskem se stanovují podle ČSN EN 62305-3. Pokud není možné tyto vzdálenosti dodržet s běžným systémem ochrany před bleskem, lze oddělovací vzdálenost snížit používáním různých svodů OBO isCon až o 90 cm. Další informace o systému isCon najdete zde.

Jaké jsou možnosti odlehčení svislé instalace kabelů fotovoltaické soustavy od tahu?

Existují různé možnosti bepečného zajištění napájení ve svislé poloze. V zásadě však platí, že kabel nebo vodič je nutné vhodnými opatřeními upevnit v pravidelných intervalech, pokud není typ instalace průběžně chráněný.

Systémy žebříků jsou pro svislé uložení optimálním řešením. Další možností je instalace přímo na stěně. Profilové lišty s odpovídajícími třmenovými příchytkami nebo také jednotlivými třmeny se upevňují přímo na stěnu nebo na ocelovou konstrukci.

Jak zajistit optimální ochranu střídače fotovoltaické soustavy?

Pro optimální ochranu střídače fotovoltaického článku byste na straně DC měli vždy používat svodič přepětí. Na straně AC je potřeba použít svodič přepětí alespoň na napájecím bodě elektrického zařízení. Pokud je střídač od napájecího bodu vzdálený o více než 10 m délky vodiče, měl by se svodič přepětí opakovat přímo před střídačem na AC straně.

V případě elektrického zařízení s venkovním systémem ochrany před bleskem byste na straně AC měli použít vždy svodič typu 1(+2). Na straně DC je vyžadován svodič typu 1(+2), pokud je fotovoltaický článek galvanicky připojen do systému ochrany před bleskem . Ve všech ostatních případech postačují svodiče přepětí typu 2.

Jak vést kabely fotovoltaické soustavy v oblasti únikových a zásahových cest?

Pokud se instalace týkají únikových a zásahových cest, je nutné napájecí vodiče pro fotovoltaiku pokládat včetně zapouzdření. Stavebně-právní požadavky jsou součástí národních stavebně-právních předpisů.

Protipožární kanál PYROLINE® je ideální řešení pro požárně bezpečné uložení vodičů stejnosměrného napětí pro fotovoltaické soustavy. Tento kanál splňuje požadavky na kanály I dle normy pro instalaci kabelů v únikových a zásahových cestách. Kromě toho odpovídá požadavkům VDE AR 2100-712. Kanál je vyrobený ze sklovláknových protipožárních desek z lehčeného betonu odolných proti vodě a mrazu (nehořlavých, třída hořlavosti stavebních hmot A1), a je díky tomu vhodný pro instalaci i ve venkovním prostředí.

 

Podpora

 

Požadavky

Odpovědnost a zabezpečení zařízení.

Při zřizování systému ochrany fotovoltaiky před bleskem musíte dodržovat celou řadu norem a předpisů. Za jejich řádné dodržení ručí zřizovatel fotovoltaiky po celou dobu provozu. Dále je nutné zohlednit požadavky pojistitele.

Specializovaná firma, která elektrické zařízení instaluje, má ze zákona povinnost ho předat v bezchybném stavu.

Odpovědnost provozovatele

V důsledku předávání získané energie do distribuční sítě podléhá téměř každé fotovoltaická soustava podmínkám komerčního využívání. Provozovatel zařízení je na základě bezpečnostního předpisu BGV A3 povinen zařízení odborně udržovat, kontrolovat a spravovat. 

Tyto pravidelně se opakující zkoušky elektrické části zařízení musí provádět pouze odborně kvalifikovaní elekktrotechnici. 

Důležité normy

Zřizování instalací nízkého napětí
> ČSN 33 2000-1 (IEC 60364-1)
> ČSN 33 2000-5-53 (IEC 60364-5-53)
> ČSN 33 2000-4-41 (IEC 60364-4-41)
> ČSN 33 2000-4-443 (IEC 60364-4-44)
> ČSN EN IEC 60664-1 (IEC 60664-1)

Zkouška při uvádění do provozu a dokumentace
> ČSN 33 2000-6 (IEC 60364-6)
> ČSN EN 50110-1

Požadavky na fotovoltaické napájecí systémy
> ČSN 33 2000-7-712 (IEC 60364-7-712)
> ČSN EN 62446 (IEC 62446)
>  CLC/TS 61643-12 (IEC 61643-12)
>  CLC/TS 50539-12 (CLC/TS 51643-32, IEC 61643-32)
> VDE 0185-305-3 Příloha 5

Zařízení venkovní ochrany před bleskem a uzemňovací systémy
> ČSN EN 62305-1 až -4 (IEC 62305-1 až -4)
> Další místní požadavky (např. Zemský stavební řád v Německu)
> DIN 18014
> ČSN 33 2000-5-54 (IEC 60364-5-54)

Požární ochrana v oblasti fotovoltaiky
> VDE-AR-E 2100-712

Stavebně-právní předpisy
> EN 13501-1/-2, DIN 4102-1/-2 Požární klasifikace stavebních výrobků a konstrukcí staveb
> Národní nebo oblastní stavebně-právní předpisy je nutné dodržovat s ohledem na používání stavebních výrobků. Sem patří např. Zemský stavební řád pro Německo, předpisy VKF ve Švýcarsku nebo směrnice OIB v Rakousku

Tento seznam není vyčerpávající! Dodržujte také příslušné místní a zákonné požadavky.

Nejste si jistí, jaká opatření na ochranu fotovoltaické soustava musíte splňovat? Pomůže vám náš grafický přehled, který vás krok za krokem dovede k vhodnému bezpečnostnímu opatření. 

 

Možnosti kontaktu

OBO BETTERMANN s.r.o.+420 323 610 111info@obo.cz

Využijte také náš kontaktní formulář

Oslovení

* Povinná pole

Je jen na vás, zda s námi navážete kontakt prostřednictvím tohoto formuláře, nebo zda využijete jiných způsobů komunikace. Pokud se rozhodnete využít této možnosti, v povinných polích se vás budeme dotazovat pouze na údaje, které obvykle mohou být obsaženy i ve vašem e-mailovém podpisu a u nichž ze zkušenosti víme, že jsou nutné k vyřízení vašeho dotazu v souladu s vašimi zájmy. Na vás je i to, zda uvedete další údaje, které by mohly být užitečné pro osobní oslovení a zodpovězení vašeho dotazu. Podrobné údaje o zpracování dat společností OBO najdete v našich pokynech k ochraně osobních údajů.