Building Information Modeling

Nový přístup v metodice projektování, který umožňuje na základě rozsáhlých digitálních modelů simulovat a optimalizovat procesy projektování a výstavby budov.

Building Information Modeling

Málo které téma vyvolává v současnosti ve stavebnictví větší pozdvižení než tzv. Building Information Modeling (BIM). V češtině se tento proces označuje jako informační model budovy, případně také jako digitální model budovy nebo digitální projektování a výstavba. Ze všech stran se ozývá názor, že velký význam pro stavebnictví, který je procesu BIM dnes přikládán, v budoucnu ještě dále zesílí. Řada projektantů zároveň k procesu BIM přistupuje s opatrností, neboť nemají dostatečný přehled o oblastech využití a potenciálu této metody projektování. První dojem však klame: z používání procesu BIM mohou těžit všichni účastníci.

Co znamená zkratka BIM a o co se vlastně jedná?

Building Information Modeling (BIM) neboli informační model budovy představuje nový přístup k metodice projektování, nikoli – jak se řada lidí domnívá – název softwaru, licence či certifikátu. BIM umožňuje na základě rozsáhlých digitálních modelů simulovat a optimalizovat procesy projektování a výstavby budov. Při správě budov v rámci celého životního cyklu vyplývá z BIM ve srovnání s tradičními metodami projektování mnoho předností, neboť metoda nabízí neustálý přístup k podrobným informacím o všech komponentách budovy.

Jaký má význam pro praxi?

Projektanti by se měli začít připravovat na další evoluční krok v rámci projektování budov a systémů. Díky metodě BIM bude projektování v budoucnu podrobnější a transparentnější a bude vyžadovat výrazně vyšší míru spolupráce. Předpokladem digitálního modelování budov je funkční IT infrastruktura, kterou mohou využívat všichni účastníci procesu projektování. Veškerá data, výkresy, modely a dokumenty se ukládají a spravují centrálně. Každý z účastníků neprodleně vidí provedené změny.

Velká přednost BIM spočívá v tom, že všichni účastníci projektu mají neustále k dispozici aktuální informace. Provedené změny se hned projevují v celém projektu. Pokud například v databázi objektů někdo pozmění dveře, změní se tyto dveře také ve všech projektech a dokumentech, v nichž byly použity. Tímto způsobem lze už během projektování drasticky zmenšit počet chyb, výrazně snížit náklady na jejich nápravu ve fázi výstavby a zvýšit spolehlivost projektování.

Zúčastnění projektanti při projektování zpravidla využívají rozsáhlé databáze, z nichž přebírají nejrůznější součásti, které pak znázorňují v aplikacích pro projektování. Při projektování dle metodiky BIM by se tyto součásti a objekty měly co nejdůsledněji používat s jednotně definovanými parametry. V průběhu vývoje dle procesu BIM se zvyšuje nejen úroveň podrobnosti 3D modelů objektů, ale přímo k objektům se zároveň ukládá řada dalších informací. Díky tomu jsou v jednom místě k dispozici veškeré informace – což je základní princip metody BIM. Z tohoto hlediska usnadňuje společnost OBO Bettermann projektantům práci poskytováním potřebných údajů o výrobcích, přičemž podporuje různé platformy.

Stáhněte si BIM data z naší produktové sekce

Máte-li otázky, které se týkají metody BIM a aplikací pro projektování, kontaktujte nás.