Přepěťová ochrana pro fotovoltaické soustavy

 

Přepěťová ochrana pro fotovoltaické soustavy má vždy dvě strany. Jak na straně stejnosměrného (DC), tak na straně střídavého napětí (AC) se do soustavy může z různých důvodů dostávat přepětí. V důsledku toho může dojít například k poškození střídače. Přepěťová ochrana OBO spolehlivě a kompletně zajistí všechny strany. Vhodnými ochrannými zařízeními lze do vyrovnání potenciálů začlenit také stávající datové vodiče.

Přepěťová ochrana pro zařízení bez venkovního systému ochrany před bleskem

V případě zařízení bez venkovního systému ochrany před bleskem není přepěťová ochrana na straně DC vyžadována normou. Nicméně ji však důrazně doporučujeme, aby fotovoltaická soustava byla chráněná v případě přepětí, například spínáním v síti. Současně se tak zajistí dostupnost soustavy.

Aby byl střídač maximálně chráněný před nebezpečným přepětím, měli byste zařízení přepěťové ochrany používat na straně stejnosměrného i střídavého proudu přímo na vstupech i na výstupu.

Při výběru zařízení přepěťové ochrany pro stranu stejnosměrného napětí fotovoltaické soustavy nesmí napětí fotovoltaické soustavy naprázdno v žádném případě překročit trvalé elektrické napětí zařízení přepěťové ochrany. Počet požadovaných ochranných zařízení je dán počtem MPP trackerů (sledovačů bodu maximálního výkonu) příslušné fotovoltaické soustavy.

Pokud je střídač propojený s informačními nebo komunikačními zařízeními, měly by i tyto vodiče být vhodnými zařízeními přepěťové ochrany začleněny do vyrovnání potenciálů.

Systémy přepěťové ochrany pro fotovoltaické soustavy

Sortiment pro všechny případy použití:

  • Svodiče bleskových proudů / kombinované svodiče
  • Přepěťová ochrana pro silnoproudou a datovou techniku
  • Kompletní systémová řešení, osazená a předmontovaná v pouzdře
  • Kombinované svodiče a svodiče přepětí pro fotovoltaiku (strana DC)
 
Důležité směrnice

Pro přepěťovou ochranu fotovoltaických soustav v souladu s normami je nutné zohlednit následující směrnice:

  • Abyste zabránili poškození vlivem přepětí, doporučujeme pro fotovoltaiku systém ochrany před bleskem podle směrnice VDE 0185- 305-3 (IEC/EN 62305-3).
  • Analýza rizik podle VDE 0185-305-2 pomáhá zjistit nezbytnost systému ochrany před bleskem a také požadovanou třídu ochrany před bleskem. To platí také pro případy, ve kterých jiné směrnice, jako například místní stavebně-právní předpisy, nepožadují žádné další systémy ochrany před bleskem.
    Pro komplexnní velkoplošné fotovoltaické systémy, jako jsou fotovoltaické elektrárny nebo solární parky s požadavkem na vyšší dostupnost, by měla být nezbytnost nebo nutnost dalších opatření ověřena podle VDE 0185-305-2.
  • Jen chráněné zařízení odolá zatížení, kterému je vystaveno, a dokáže trvale a spolehlivě vyrábět energii. Pojišťovny tak v aktualizovaném znění směrnice VdS 2010 (únor 2021) pro velkoplošné fotovoltaické soustavy i nadále doporučují vnitřní přepěťovou ochranu.
  • Pro konstrukci systémů proudových zdrojů fotovoltaických soustav platí normy řady VDE 0100, především DIN VDE 0100-712.
  • Při zavádění nové fotovoltaické soustavy a připojení k elektrickému zařízení je nutná přepěťová ochrana (typu 2 / class II) na straně AC podle ČSN 33 2000-4-443 a ČSN 33 2000-7-712 (IEC 60364-4-44 a 60364-7-712).
  • Současně vyplývá kromě strany AC také pro stranu DC nezbytnost systému přepěťové ochrany pro zajištění bezpečnosti střídače u zařízení s venkovním systémem ochrany před bleskem.
Zařízení přepěťové ochrany: Výběr a požadovaný počet

Při výběru byste měli zohlednit následující body:

  • Maximální trvalé elektrické napětí zařízení přepěťové ochrany pro stranu stejnosměrného napětí fotovoltaické soustavy nesmí v žádném případě překročit napětí fotovoltaické soustavy naprázdno.
  • Počet požadovaných ochranných zařízení je dán počtem MPP trackerů (sledovačů bodu maximálního výkonu) příslušné fotovoltaické soustavy.
  • Pokud je střídač propojený s informačními nebo komunikačními zařízeními, měly by i tyto vodiče být vhodnými zařízeními přepěťové ochrany začleněny do vyrovnání potenciálů. 

Instalace střídače se v případě fotovoltaických soustav na budovách provádí vždy podle místních podmínek přímo na střeše, v podkroví, často však také ve sklepě. V případě instalace ve sklepě může být vhodné použít přepěťovou ochranu nejen před střídačem, ale také navíc u vstupu vodiče do budovy, a zamezit tak spojování zvenku.

Řešení OBO pro bezpečnou fotovoltaickou soustavu

Přepěťová ochrana pro fotovoltaické soustavy má vždy dvě strany: Jak na straně stejnosměrného, tak na straně střídavého napětí se do soustavy může z různých důvodů dostávat přepětí, a například poškodit střídač. Přepěťová ochrana OBO spolehlivě zajistí všechny strany. Na ochranu vstupu střídače na straně DC nabízí OBO portfolio připojovacích skříní generátoru s ochranou proti blesku a přepěťovou ochranou. 

 

Rychlý začátek

 

Vybrané výrobky pro přepěťovou ochranu

 
 

Položky ke stažení pro přepěťovou ochranu

Příručka ochrany před bleskem
 

To by vás mohlo také zajímat

 

Možnosti kontaktut

OBO BETTERMANN s.r.o.+420 323 610 111info@obo.cz

Využijte také náš kontaktní formulář

Oslovení

* Povinná pole

Je jen na vás, zda s námi navážete kontakt prostřednictvím tohoto formuláře, nebo zda využijete jiných způsobů komunikace. Pokud se rozhodnete využít této možnosti, v povinných polích se vás budeme dotazovat pouze na údaje, které obvykle mohou být obsaženy i ve vašem e-mailovém podpisu a u nichž ze zkušenosti víme, že jsou nutné k vyřízení vašeho dotazu v souladu s vašimi zájmy. Na vás je i to, zda uvedete další údaje, které by mohly být užitečné pro osobní oslovení a zodpovězení vašeho dotazu. Podrobné údaje o zpracování dat společností OBO najdete v našich pokynech k ochraně osobních údajů.